0723341788
 

בטיחות טיפולי דיקור במחטים

בטיחות טיפולי דיקור במחטים

הדיקור במחטים נחשב לטיפול בטוח עם מעט מאוד תופעות לוואי לא רצויות. קשה לעמוד על היקף המלא של תופעות לוואי מדיקור במחטים, באשר אין חובת דיווח על תופעות לוואי, אך שיעור תופעות הלוואי היו נמוך ביותר ורובן אינן חמורות כלל. 

חוקרים בריטיים, בסקירה של הספרות העולמית, העלו כ-190 תופעות לוואי באנגליה במהלך 15 שנות דיקור למיליוני חולים ברחבי אנגליה ואלה כללו גם תופעות פעוטות כשטפי דם בעור באזור הדיקור, או תחושת סחרחורת קלה לאחר הדיקור. 

מומלץ להימנע מדיקור באנשים הסובלים מהפרעות בתפקוד מסתמי הלב, מחשש לזיהומים וכן מומלץ להימנע מדיקור עמוק במטופלים הסובלים ממחלות המתבטאות בנטייה לדימומים או נוטלי תרופות נוגדות קרישה. גם כאן, כמו ביתר ענפי הרפואה , כדי לוודא שיינקטו אמצעי הזהירות המתאימים, יש לפנות לאיש מקצוע אשר עבר הכשרה ממושכת ומקצועית, בין אם מדובר ברופא קונוונציונלי שהכשיר עצמו ביסודיות לעיסוק בדיקוק ובין אם מדובר במטפל על פי שיטות הרפואה הסינית המסורתית, שגם לגביו ראוי לוודא את היקף הכשרתו ומקורה.

מהלכה למעשה - המלצות למשתמשים:

לסובלים מכאב גב כרוני מומלץ לנסות דיקור במחטים אצל מטפל מוסמך ומנוסה, לאחר התייעצות עם רופא, ולאחר שרופא אורטופד מוסמך שלל ממצא בעמוד השדרה העשוי להביא לנזק עצבי בלתי הפיך, או שמחייב ניתוח.

דיקור במחטים מקובל כיום על ידי מטפלים רבים בתחום הרפואה הקונוונציונלית, בעיקר במרפאות כאב, לאחר טיפולי שיניים וניתוחים בחלל הפה. הטיפול בטוח ומומלץ לשתף פעולה כאשר הרופא ממליץ על טיפול בדיקור בנסיבות אלה.

יעילותו של טיפול דיקור בכאבי ראש כרוניים מסוגים שונים כולל מיגרנה, הוכח חלקית, אך ניתן לנסותו לאחר שנוירולוג שלל ממצאים המחייבים טיפול קונוונציונלי.

בכאב שמקורו במחלה סרטנית, יעילות של טיפול דיקור מוגבלת מאוד, אך אין מניעה לנסותו כחלק ממכלול הטיפולים הניתנים לחולים במצב זה.

לסובלים ממחלות מפרקים ניווניות ומפיברומיאלגיה מומלץ לנסות טיפולי דיקור נוסף למכלול הטיפול שנותנים מומחים קונוונציונליים לראומטולוגיה.

הוכחה יעילותו של הדיקור בהקלת כאבי צירי לידה או לזירוז הלידה או עיכובה.

במחלת הגלאוקומה  - דווח על על תחושת ההקלה סובייקטיבית של המטופלים לאחר דיקור במחטים, אך לא נמדדה ירידה בלחת תוך עיני ולכן הדיקור נחשב לא רצוי ואף מסוכן.

מומלץ ביותר לספר לרופא המשפחה לכל מומחה שאליו מופנה המטופל על כך שנוסה טיפול בדיקור או שטיפול כזה ממשיך להתנהל.

יש לוודא מיומנות ונסיון של המטפל בביצוע האקופונקטורה ושימוש במחטים חד פעמיות בלבד.